Napędy do bram skrzydłowych – większy komfort i bezpieczeństwo
Napędy do bram to rozwiązanie, które zwiększa bezpieczeństwo oraz komfort domowników. Automatyczny system zamykania i otwierania pozwala na wygodne sterowanie bramą, bez konieczności wysiadania z samochodu czy wychodzenia z domu. Ma to szczególne znaczenie podczas niesprzyjającej pogody, gdy mało kto ma ochotę na opuszczenie wnętrza ciepłego samochodu. Jest to zaleta także dla rodziców małych dzieci, które nie powinny zostawać same w pojeździe, a dzięki możliwości obsługi za pomocą pilota nie będą musiały. Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiedni napęd do bramy, ponieważ od tej decyzji zależy jej bezawaryjność oraz sprawne działanie. Automatyka do bramy powinna być dostosowana do sposobu jej otwierania. Do modeli skrzydłowych należy wybrać napędy do bram skrzydłowych. Trzeba również zwrócić uwagę na podane przez producenta parametry bramy, takie jak: ciężar i długość skrzydła, odległość osi zamontowanych zawiasów od krawędzi słupka czy ilość miejsca potrzebnego do zamontowania siłownika. Następnie na tej podstawie należy wybrać odpowiedni napęd. Dostosowanie go do podanych kryteriów umożliwi długotrwałe i bezawaryjne działanie bramy.
Napędy do bram skrzydłowych – jak wybrać odpowiedni?
Automatyka do bram skrzydłowych do sprawnego działania potrzebuje dobrze dopasowanego siłownika. Należy wybrać go na podstawie informacji o parametrach bramy, uwzględniając dodatkowe 30% zapasu mocy. Warto zwrócić uwagę również na przewiewność bramy skrzydłowej. Jeśli jest ona całkowicie zabudowana, będzie bardziej narażona na silne podmuchy wiatru, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do jego połamania, dlatego powinna być wyposażona w mocniejszy i dłuższy siłownik. Innym rozwiązaniem, które uchroni napęd przed wiatrem jest zastosowanie elektrozamka trzymającego skrzydła bramy w pozycji zamknięcia. Innym parametrem, który należy sprawdzić przed wyborem napędu do bramy skrzydłowej jest jej długość. Każdy z siłowników posiada maksymalną wartość, którą może bezawaryjnie obsłużyć. Podobnie jest z ciężarem bramy, o który należy zapytać producenta. Nie powinno się montować siłownika, który będzie pracował na granicy możliwości, należy zachować zapas 30% mocy.
Napędy do bram skrzydłowych – rodzaje napędów
Istotnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę wybierając napędy do bram skrzydłowych jest intensywność ich użytkowania. W warunkach przydomowych z pewnością będzie ona mniejsza niż w częściach wspólnych takich jak wspólnoty mieszkaniowe, gdzie 50 cykli (otwarcie i zamknięcie) dziennie z pewnością nie wystarczy. Do użytku domowego zazwyczaj stosuje się dwa rodzaje napędów do bram skrzydłowych. Śrubowy, bardzo łatwy w montażu i wytrzymały na działanie warunków zewnętrznych. Sprawdzi się tam, gdzie słupek bramy wjazdowej ma mniej niż 38 centymetrów wysokości, a brama otwiera się do wewnątrz. Jeśli otwiera się ona na zewnątrz, a słupki mają więcej niż trzydzieści 38 cm należy zastosować napędy do bram skrzydłowych z ramieniem łamanym. W niektórych przypadkach brama, ze względu na swój mały rozmiar nie pozwala na zamontowanie na niej siłownika. W tej sytuacji z pomocą przychodzi siłownik do montażu podziemnego. Jednak jest on dużo trudniejszy w montażu i wymaga wykonania systemu drenażu skrzyni fundamentowej siłownika.
Napędy do bram skrzydłowych – przydatne akcesoria
Spełnienie powyższych warunków pozwoli na odpowiedni dobór napędów do bram skrzydłowych, a przez to na ich sprawne i bezawaryjne działanie. Warto pamiętać także o profesjonalnym instalatorze, który zamontuje napęd zgodnie z wytycznymi producenta. Wartym uwagi udogodnieniem są również akcesoria do automatyki bram, dzięki którym ich użytkowanie jest jeszcze bardziej komfortowe. Jednym z nich jest lampa ostrzegawcza, która informuje o tym, że za moment nastąpi otwarcie lub zamknięcie bramy. Użytecznym dodatkiem są również fotokomórki, które zabezpieczą przed przyciśnięciem przez bramę.